2017

 

94.7

Start group Name Time Pos in cat
U23 Storm Jandre 02:15:04 5
VE Men 50-54 Booysen Wayne 02:33:54 7
% Ladies 40-44 Cronje Suzan 02:42:55 4
VG Men 60-64 Taljaard Corne 02:40:14 2
VG Men 60-64 Van Der Merwe Johan 02:47:29 6
VF Men 55-59 Olivier Leon 02:37:52 2
WB Ladies 45-49 Fouche Linda 02:54:43 4
WC Ladies 55-59 Bester Alma 03:06:13 4

 

 

Tshwane Cycle Classic Results (racing categories only – top 10)

Tandem
1st Graeme & Suzan Cronje 2:25:04

VC 50+
2nd Leon Olivier 2:31:05
4th Wayne Booysen 2:31:06
10th Dirk Nel 2:31:44

VC 60+

1st Corne Taljaard 2:33:07

 

 

Emperors Palace 98km

(top 10 racing only)

VB Erich Meintjes 2nd 2:16:27
VC Christo Pieterse 3rd 2:24:48
VC Leon Olivier 5th 2:24:50
Ladies Suzan Bowman 7th 2:35:41

 

 

SA Road Champs

Suzan Bowman vet ladies 40-44  3rd

Bruce Reyneke vet men 55-59  3rd

 

 

Gauteng Champs

Juniors TT
Stephen Kennealy 3rd

U23 RR
Jandre Storm 2nd

Vet Men 45-49 RR
Erich Meintjes 2nd
Rynard Van Hoven 3rd

Vet Men 50-55 TT
Ken Harris 1st
Jose Antunes 2nd

Vet Men 50-54 RR
Cloete Murray 3rd

Vet Men 55-59 RR
Bruce Reyneke 2nd

Vet Men 60-64 RR
Johan Van Der Merwe 3rd

 

2016

 

94.7 (top 10 racing only)

Elite men
Morne Van Niekerk 2:15:52  3rd

Elite Women
Lise Olivier 2:36:22  3rd

Vet Men 45-49
Erich Meintjes  2:28:41  4th

Vet Men 55-59
Leon Olivier 2:27:56  2nd

 

 

Emperors Palace Road Classic (98km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Fullard, Jacques

2:15:27

159/2696

M

141/2138

VB

1/107

M 40-49

5/729

43.41

Meintjes, Erich

2:15:28

160/2696

M

142/2138

VB

2/107

M 40-49

6/729

43.41

Van Wyk, Martin

2:15:28

161/2696

M

143/2138

VB

3/107

M 40-49

7/729

43.41

Van Hoven, Rynard

2:15:29

162/2696

M

144/2138

VB

4/107

M 40-49

8/729

43.4

 

Emperors Palace Road Classic (45km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Broxham,
Rickardo

1:05:34

1/705

M

1/404

*

1/30

M U16

1/20

41.18

Bontekoning, Keagan

1:05:38

2/705

M

2/404

*

2/30

M U16

2/20

41.14

 

 

Argus Cycle Tour

Name Time  Pos in Cat
Pieterse Christo 2h53 6/50-54
Whittle Bryce 2h55  
Les Penny & Ian Gray 2h57  
Ferreira Stephen 3h01  
Zucchini Livio 3h07  
Ferriera John 3h09  
Piperakis Manoli 3h10  
Aucamp Stanley 3h29  
Grobler Johan 3h29  
Jacobs Robert 3h29  
De Beer Chris 3h39  
De Beer San-Marie 3h42  
Mardon Andrew 3h42  
Craig & Jared Paul 3h46  
Paul Nichola 3h48  

 

 

SA Champ Results 12-14th February 2016

(gold, silver and bronze only)

U16 TT
Keagan Bontekoning – Bronze

Vet Women 50-54 TT & Road Race
Elize Janse Van Rensburg/nee Strydom – Gold

Para C5 TT
Dane Wilson - Silver

Para C5 Road Race
Dane Wilson - Gold

Para C4 TT
Reuben Van Niekerk – Silver

Vet Men 55-59 Road Race
Leon Olivier - Gold

Vets 65+
Corne Taljaard – Gold

U23 Men Road Race
Morne Van Niekerk – Bronze

 

2015

 

94.7

(Racing groups only)

Juniors – John Vlok 2:20:42 9/182
U16 – Keagan Bontekoning 2:39:01 5/210
VE – Leon Olivier 2:32:07  9/681
VF – Bruce Reyneke 2:39:39  3/1157
VF – Kevin Record   2:39:39  4/1157
VG – Corne Taljaard 2:46:51  2/295

Fastest time – Morne Van Niekerk 2:16:20

 

 

Results Powerade Lost City Cycle Classic 115kms

Tandem

Jack & Maria Mandzavinos Time 3:06:29  Cat Pos 1/24


VC Vet 60-69

Corne Taljaard  Time 3:11:08  Cat Pos 2/26

 

 

SA Track Champs

Suzan  Bowman

200m sprint

silver

500m TT

silver

1500m

silver

2000m Indv pursuit

gold

20km points

gold

5km scratch

gold

Team pursuit

gold

Team sprint

gold

 

 

Emperors Palace Classic 102km                        

CAT  

 NAME

TIME

POS/CAT

VB 40-49

Rynard Van Hoven

02:27:55

3/88

 

 

SA Results

TT Champs


POS

NAME

TIME

CATEGORY

 Gender

 Ave speed

POS IN CAT

1

Dane Wilson

00:29:09

C4/C5 bicycle all

Male

36km/h

1

2

Susan Bowman

00:34:45

Vets L 35 - 3

Female

36.9 km/h

2

2

Elizabeth C J.V. Rensburg

00:20:14

Vet 50 -54

Female

34.6km/h

2

4

John Vlok

00:45:45

Junior

Male

42km/h

4

4

Morne Van Niekerk

00:55:45

Elite/U23

Male

46km/h

1

 

Road Race Champs


POS

NAME

TIME

CATEGORY

Gender

Ave speed

POS IN CAT

4

Dane Wilson

01:25:20

C4/C5 bicycle all

Male

41km/h

2

2

Corne Taljaard

01:38:15

Vet 65 -69

Male

45.7km/h

2

3

Cornelius Vermaak

01:38:16

Vet 65 -69

Male

45/6km/h

3

5

Elizabeth C.J.V. Rensburg

01:44:14

Vet 50 -54

Female

43km/h

2

5

Rynard Van Hoven

02:34:22

Vet 40 - 44

Male

38.1km/h

5

4

Hendrik Leon Olivier

02:37:23

Vet 50 -54

Male

37.4km/h

4

4

Suzan Bowman

03:09:38

Vet 35 - 39

Female

31km/h

4

 

 

Gauteng Provincial Road Race Results 

JUNIOR MEN
1 JOHN VOLK
2 LUCIENNE SWART
3 TRISTAN VAN NIEKERK

PARA-C5
1 DANE WILSON

PARA-C4
1 STAN ANDREWS
2 REUBEN VAN NIEKERK

U16 BOYS
1 JASON OOSTHUIZEN
2 KEAGAN BONTEKONING
3 CALUM McGILLIVRAY

 

Gauteng Provincial TT Results

PARA-C5
DANE WILSON

VET MEN 55-59
1 GEORGE VAN ROOYEN
2 PIET VAN NIEKERK
33 MARTIN LACE

JUNIOR MEN
1 JOHN VLOK 45.46.47
2 JACQUES LLOYD 45.57.61
3 LUCIENNE SWART

 

 

Druiwefees Cycle Race - Nylstroom (Modimole)

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

404

Rynard Van Hoven

 

2:41:56

2

444

Johann Naude

 

2:41:57

3

438

Lionel Scholtz

Phakisa

2:42:08

4

1GV329N

Leon Olivier

Select Cycling

2:42:09

5

VX0SEZC

Anton Duvenage

Phakisa Vets Cycling Team

2:42:43

6

119

Kevin Patten

Top Club a(s)g U23 Team

2:42:52

7

414

Erich Meintjes

Select Cycling

2:45:34

8

210

Pieter Swemmer

 

2:47:57

9

202

Stefan Oberholzer

Velo Cycling Club

2:47:59

10

303

Carla Oberholzer

 

2:48:43

11

521

Fred Venter

V&A Vets cycling team

2:48:58

12

VX4BRGX

Dirk Van Der Merwe

Genair Vets Cycling Team

2:48:58

13

553

George Van Rooyen

Centurion Cycling Club

2:48:58

14

549

Jose Antunes

Select Cycling

2:48:59

15

VX4TH2Z

Dirk Nel

Speke Vets Team

2:48:59

16

533

Ivan Kruger

Harmony Cycling Club

2:48:59

17

0FK78S8

Bert Stoel

Centurion Cycling Club

2:49:00

18

1GY3786

John Vlok

Select Cycling

2:50:07

19

117

Jarryd Else

 

2:50:08

20

226

Winston Clark

Speke

2:50:27

21

421

Julien Van Der Pluym

Velo Cycling Club

2:50:28

22

118

Brandon Downes

 

2:51:14

23

413

Christopher Dutton

Club 100

2:51:23

23

1YMD9PT

Jan Olivier

Speke

2:51:23

25

447

Kevern Furness

Peloton Racing Club (PRC)

2:51:24

 

 

2014

 

Gauteng North Colours awarded to SCC members

Name Club Track Road Time Trial MTB - XCO MTB - XCM

Cobus Slabbert

Select

 

 

X

 

X

Corne Taljaard

Select

 

X

 

 

 

Dane Wilson

Select

X

X

 

 

 

Dave van den Berg

Select

 

 

 

 

X

Ken Harris

Select

 

 

X

 

 

Lynette Fischer

Select

 

 

X

 

 

Reuben van Niekerk

Select

 

 

X

 

X

Morne van Niekerk

Panda ?

X

X

X

 

 

Leon Olivier

Phakisa ?

 

X

 

 

 

Reuben van Niekerk -1st para athlete to finish the Epic

 

 

D2D Cycling Race (102km) 07/09/2014

Name:

Race Time

Position

Gender

Gender Position

Start Group

Group Position

Age Group

Age Position

Avg. Speed

Faria, Jorge

2:45:48

104/1150

M

99/973

VC

1/24

M 50-59

1/144

36.91

Olivier, Leon

2:46:34

109/1150

M

103/973

VC

2/24

M 50-59

2/144

36.74


Olivier, Lise

2:57:42

184/1150

F

1/146

%

1/15

F 30-39

1/50

34.44

Kachelhoffer, An-Li

2:57:42

184/1150

F

1/146

%

1/15

F Elite

1/23

34.44

Oberholzer, Carla

2:58:23

189/1150

F

3/146

%

3/15

F Elite

2/23

34.31

Venter, Juanita

2:58:24

190/1150

F

4/146

%

4/15

F 30-39

2/50

34.3

Roux, Charlene

3:00:34

205/1150

F

5/146

%

5/15

F Elite

3/23

33.89

Bowman, Suzan

3:07:35

278/1150

F

7/146

%

6/15

F 30-39

3/50

32.63


Julius, Jayde

2:32:10

1/1150

M

1/973

$

1/49

M U23

1/34

40.22

Patten, Kevin

2:32:18

6/1150

M

6/973

$

6/49

M U23

2/34

40.18

Hagos, Meron Teshome

2:32:28

8/1150

M

8/973

$

8/49

M U23

3/34

40.14

Fourie, James

2:32:29

10/1150

M

10/973

$

10/49

M U23

4/34

40.14

Teweldeberhan, Metkel Eyob

2:32:46

12/1150

M

12/973

$

12/49

M U23

5/34

40.06

Van Niekerk, Morne

2:32:57

13/1150

M

13/973

$

13/49

M U23

6/34

40.01

 

 

Results (top 10 in racing cat)

Clover TourLeon Olivier won the Vets 50+ category – Well done Leon!

 

 

Jakaranda Tough One 17/08/2014

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

94

Jackie Van Eeden

VELO

2:46:10

2

73

David Van Straaten

TEAM KEMPSTON

2:46:11

3

VX645A7

Leon Olivier

 

2:46:12

4

37

Shane Brown

DIMENSION DATA

2:46:13

5

30

Stefan Booyens

VORTEX CYCLING CLUB

2:46:21

6

3

Jose Antunes

SELECT CYCLING

2:47:29

 

 

Sungardens Carousel Classic 09/08/2014

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

428

Anton Duvenage

PHAKISA

2:42:55

2

VX2M8GC

Jac - Louis Van Wyk

VELO CYCLING CLUB

2:42:55

3

447

Johann Naude

BESTMED

2:43:02

4

429

Dirk Nel

SPEKE VETS CYCLING TEAM

2:43:05

5

9ZHYHBS

Rudi Du Randt

PIET RETIEF

2:43:06

6

424

Conor Mcgrath

GERMISTON WHEELERS

2:43:14

7

451

Paul Gerber

SELECT CYCLING

2:43:22

8

437

Wayne Booysen

CYCLE LAB SUPER CYCLING CLUB

2:43:22

9

423

Stefan Booyens

VELO CYCLING CLUB

2:43:23

10

1GH1BW8

Lionel Scholtz

PHAKISA

2:43:24

 

 

16/08/2014 Powerade Lost City Cycle Classic (115km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Lund, Russell

2:55:06

45/815

M

38/658

VB

1/27

M 40-49

1/209

39.41

Duvenage, Anton

2:55:07

47/815

M

40/658

VB

2/27

M 40-49

2/209

39.4

Van Hoven, Rynard

2:55:08

53/815

M

46/658

VB

3/27

M 40-49

3/209

39.4


Jonker, Chane

3:15:14

218/815

F

10/109

%

1/17

F U23

1/3

35.34

Human, Mandy

3:16:13

230/815

F

12/109

%

2/17

F Elite

1/12

35.17

Kachelhoffer, An-Li

3:21:31

287/815

F

16/109

%

3/17

F Elite

2/12

34.24

Colyn, Catherine

3:21:32

288/815

F

17/109

%

4/17

F Junior

1/2

34.24

Venter, Juanita

3:21:32

289/815

F

18/109

%

5/17

F 30-39

8/47

34.24

Hanekom, Anneke

3:21:32

290/815

F

19/109

%

6/17

F 30-39

9/47

34.24

Benson, Michelle

3:22:16

302/815

F

21/109

%

7/17

F Junior

2/2

34.11

Roux, Charlene

3:22:16

303/815

F

22/109

%

8/17

F Elite

3/12

34.11

Barnes, Tanya

3:24:25

323/815

F

23/109

%

9/17

F Elite

4/12

33.75

Bowman, Suzan

3:25:01

324/815

F

24/109

%

10/17

F 30-39

10/47

33.66

 

 

Emperors Palace Classic Road 2014 (102km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Madips, Stefano

2:31:14

84/1908

M

75/1523

VB

1/85

M 40-49

1/495

40.47

Duvenage, Anton

2:31:14

85/1908

M

76/1523

VB

2/85

M 40-49

2/495

40.47

Van Wyk, Jac Louis

2:31:14

86/1908

M

77/1523

VB

3/85

M 40-49

3/495

40.47

Meintjes, Erich

2:31:14

87/1908

M

78/1523

VB

4/85

M 40-49

4/495

40.47

Kruger, Hein

2:31:16

88/1908

M

79/1523

VB

5/85

M 40-49

5/495

40.46

Salie, Moederick

2:31:17

89/1908

M

80/1523

VB

6/85

M 40-49

6/495

40.45

Finkel, Glen

2:31:17

90/1908

M

81/1523

VB

7/85

M 40-49

7/495

40.45

Van Hoven, Rynard

2:31:17

90/1908

M

81/1523

VB

7/85

M 40-49

7/495

40.45

Anderson, Glen Kenneth

2:31:18

92/1908

M

83/1523

VB

9/85

M 40-49

9/495

40.45

Harris, Kenneth Howard

2:31:19

93/1908

M

84/1523

VB

10/85

M 40-49

10/495

40.44


Van Eeden, Jackie

2:34:54

162/1908

M

147/1523

VC

1/49

M 50-59

1/307

39.51

Faria, Jorge

2:34:59

163/1908

M

148/1523

VC

2/49

M 50-59

2/307

39.49

Olivier, Leon

2:35:09

164/1908

M

149/1523

VC

3/49

M 50-59

3/307

39.45


Swanepoel, Willie

2:38:31

259/1933

8/79

TL

8/60

Mix Tdm

3/45

38.61

Swanepoel, Lusia Estelle

2:38:31

259/1933

8/79

TL

8/60

Mix Tdm

3/45

38.61

Emperors Palace Classic Road 2014 (50km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Geldenhuis, Morne

1:16:40

18/967

M

14/614

DM

1/193

M Junior

3/11

39.13

 

 

Absa Cape Epic

Reuben van Niekerk and Dagmar have completed the Absa Cape Epic they entered together. 
They have achieved the following results together:

2014 Team Driepoot Toyota (Mixed), Cat Pos: 49., GC Pos: 503., Time: 57:06.41,3

 

 

SA National Road, T.T & Para-cycling Champs - 4 – 9 February

Name Time Category Cat Pos Gender Gen Pos Pace

Reuben VAN NIEKERK

00:27:58

C4

2

Male

5

35.2 km/h


Kenneth Howard HARRIS

00:57:43

45-49

1

Male

15

41.6 km/h


Elizabeth C JANE VAN RENSBURG

00:27:56

50-54

3

Female

3

35.2 km/h


Lynette FISCHER

00:28:22

55-59

1

Female

6

34.7 km/h


Elizabeth C JANSE VAN RENSBURG

02:23:30

50-54

1

Female


Hendrik OLIVIER

02:30:25

50-54

2

Male

 

 

Serengeti Classic Road Race (101km) - 2 February

Name:

RaceTime:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Van Eeden, Jackie

2:35:01

51/634

M

47/527

VC

1/27

M 50-59

1/95

39.09

Olivier, Leon

2:35:03

52/634

M

48/527

VC

2/27

M 50-59

2/95

39.08

Beneke, Gary

2:35:20

53/634

M

49/527

VC

3/27

M 50-59

3/95

39.01

 

 

Druiwefees Cycle Race - 11 January, Settlers

1

351

Rynard Van Hoven

2:24:26

 

 

Gauteng Road Results - Sedibeng

Vet Women 55-59 67km  
1 Hester de Klerk 02:13:46
Men Tandem 90km  
1 David van Straaten & Theunis Visser 02:25:47
Mixed Tandem 90km  
1 Marcel de Lange & Cassidy Sykes 02:36:12
U16 Boys 90km  
1 Thurstan Coetzee 02:42:00
Junior Ladies 90km  
1 Ame Venter 02:51:17
Vet Men 55-59 90km  
1 Sjoerd Douwenga 02:24:32
Vet Men 50-54 90km  
1 Robert Wilkie 02:21:12
2 Arno Kotzee 02:32:57
3 Fred Venter 02:32:58
Vet Men 30-34 135km  
1 Matthys Koekemoer 03:30:58

 

 

Podium results Gauteng TT Champs

Paracyclists - C4 Men

 

 

1

Dane Wilson

23:53

Fastest time on the 15km

2

Reuben van Niekerk

25:21


Vet Women 55-59

 

 

1

Lynette Fischer

27:10


Vet Men 60-64

 

 

1

Cobus Slabbert

31:33


Elite Women

 

 

1

Lauren Dance

47:05

2

Chane Jonker

49:06

3

Carlyn Fischer

50:41


Vet Men 45-49

 

 

1

Bruce Diesel

45:23

2

Ken Harris

49:16


U23 Men

 

 

1

Rohan du Plooy

42:15

Fastest time on 32km

2

Morne van Niekerk

44:44

 

 

Results GN Road Champs

Dane Wilson – 1st paracycling

Bruce Reyneke 2nd Vet Men  50+

Corne Taljaard 2nd Vet Men 60+

 

 

2013

 

D2D Cycling Race 2013 (93km) - 01/09/2013

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Olivier, Leon

2:37:15

79/1129

M

72/900

VC

3/24

M 50-59

3/130

35.48

Taljaard, Corné

2:49:16

192/1129

M

177/900

VC

15/24

M 60-69

2/25

32.97

Mostert,
Christiaan

2:29:13

32/1129

M

29/900

$

28/58

M U23

16/43

37.4

Wright, Ian

2:40:37

121/1129

M

113/900

VB

15/36

M 40-49

17/284

34.74

 

 

EPR Randfontein Cycle Challenge (Randfontein - 24/08)

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

213

Erich Meintjies

Select Cycling Club

3:15:00

2

299

Olivier Leon

Select Cycling Club

3:15:44

7

13

Lisandro Pimentel

Select Cycling Club

3:06:07

 

 

Powerade Lost City Cycle Classic 2013 (115km) - 17/08

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Best, Werner

2:52:44

98/810

4/40

TA

4/23

Male Tdm

4/10

39.95

Van Der Merwe, Dirkie

2:52:44

98/810

4/40

TA

4/23

Male Tdm

4/10

39.95

Mandzavinos, Maria

3:00:58

225/810

7/40

TA

7/23

Mix Tdm

1/13

38.13

Mandzavinos, Jack

3:00:58

225/810

7/40

TA

7/23

Mix Tdm

1/13

38.13


Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Van Hoven, Rynard

2:50:40

71/810

M

60/651

VB

1/41

M 40-49

1/215

40.43

Meintjes, Erich

2:50:40

72/810

M

61/651

VB

2/41

M 40-49

2/215

40.43

Harris, Ken

2:50:42

85/810

M

74/651

VB

15/41

M 40-49

15/215

40.42


Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Record, Kevin

2:56:30

188/810

M

173/651

VC

4/35

M 50-59

8/125

39.09

Taljaard, Corné

3:04:38

237/810

M

215/651

VC

16/35

M 60-69

2/28

37.37

Antoniou, Pambos

3:04:39

238/810

M

216/651

VC

17/35

M 50-59

22/125

37.37


Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Pimentel, Lisandro

2:34:06

16/810

M

14/651

$

16/76

M U23

8/46

44.78

 

Powerade Lost City Cycle Classic 2013 (66km) - 17/08/2013

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Vlok, John

1:50:21

2/587

M

2/338

#

2/8

M U16

2/16

35.89

 

 

Bestmed Jock Cycle Classique presented by ASG (151km) 20 July

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Pimentel, Lisandro

3:55:14

12/553

M

12/446

$

12/38

M U23

6/33

38.51

Olivier, Leon

4:35:11

57/553

M

52/446

VC

2/27

M 50-59

2/85

32.92

Mostert, Christiaan

4:38:56

62/553

M

56/446

$

33/38

M U23

25/33

32.48

Schweiger, Marc

5:11:02

158/553

M

137/446

VB

23/34

M 40-49

35/126

29.13

Murray, Cloete

5:11:28

159/553

M

138/446

VB

24/34

M 40-49

36/126

29.09

Coulson, Gary

4:51:19

102/553

M

89/446

VA

13/27

M 30-39

19/119

31.1

Schweiger, Kristen

5:20:50

192/553

F

14/83

%

13/20

F 30-39

7/25

28.24

 

 

Panorama Tour 2013

Well done to Hans and Monique Scheffer for finishing their 5th Panorama Tour!

~ see here for results

 

 

Results at Para SAs 2013

C4 category
Reuben Van Niekerk - Time trial: Gold
Reuben Van Niekerk - Road race: silver

 

 

SA Track Champs

 

9 MASTERS 50-54 Male Pursuit Final

164

DAVID DUNGAN

Cycle Sphere KZN

02:37.07

Gold

166

PIET VAN NIEKERK

Select Cycling Club

02:38.01

Silver

170

HENDRIK GROBBELAAR

TrackcyclingSA Club

02:42.64

Bronze

 

169 PARA All Classes Time Trial Final

C3

276

SIOBHAN WALKER

Mr Price KZN

00:50.50

GOLD

 

 

 

 

 

C4

275

ROXY BURNS

Maties

00:45.18

GOLD

 

 

 

 

 

C4

270

JANOS PLEKKER

Radsport

01:18.35

GOLD

 

 

 

 

 

C5

269

DANE WILSON

Gauteng North

01:15.25

GOLD

 

189 JUNIOR Male Pursuit Final 3000m

72

MORNE VAN NIEKERK

Asics

03:39.79

Gold

79

JOSHUA BUCHEL

Ascics

03:48.30

Silver

81

STEFAN DE BOD

Smith & Ass

03:45.74

Bronze

 

MASTERS 50 PLUS         SCRATCH FINAL 7.5KM

GARY BENEKE

Dimmension Data

Gold

PIET VAN NIEKERK

Select Cycling Club

Silver

ROBERTO GNUDI

Push 4 Gold

Bronze

 

199 JUNIOR Male Scratch Final 10km

71

JEVANDRE PAULS

Tasol GT

Gold

79

JOSHUA BUCHEL

Ascics

Silver

72

MORNE VAN NIEKERK

Asics

Bronze

 

238 PARA All Classes Pursuit Final

V

28

MICHAEL THOMSON

Push 4 Gold

 

GOLD

 

272

THEODOR SCHMEISSER

SA Tandem Ass for Blind

05:41.04

GOLD

 

 

 

 

 

C4

275

ROXY BURNS

Maties

04:53.89

GOLD

 

276

SIOBHAN WALKER

Mr Price KZN

05:19.08

SILVER

 

 

 

 

 

C4

270

JANOS PLEKKER

Radsport

05:23.54

GOLD

 

 

 

 

 

C5

269

DANE WILSON

Gauteng North

05:25.37

GOLD

 

266 JUNIOR Male Points Final 25km

71

JEVANDRE PAULS

Tasol GT

61 pts

Gold

79

JOSHUA BUCHEL

Ascics

39 pts

Silver

72

MORNE VAN NIEKERK

Asics

36 pts

Bronze

 

9 MASTERS 50-54 Male Pursuit Final

164

DAVID DUNGAN

Cycle Sphere KZN

02:37.07

Gold

166

PIET VAN NIEKERK

Select Cycling Club

02:38.01

Silver

170

HENDRIK GROBBELAAR

TrackcyclingSA Club

02:42.64

Bronze

 

 

 

http://www.cape-epic.com/data/content/amabubesi%20small%20website.jpg

The Absa Cape Epic Finisher Club.

"Amabubesi" means "pack of lions" in Zulu - an excellent description for mountain bikers that return year after year to ride.

 


Cat Position GC
Pos
Team Name Category Overall Time
No. Rider 1 Country No. Rider 2 Country
22. 28. SOAR Men 35:27.04,9 +5:46.20,0
29-1 Guylin van den Berg South Africa 29-2 Bradley Stroberg South Africa
16. 262. Bruce Reyneke Cycles SOAR Grand Masters 47:13.22,6 +47:13.22,6
68-1 Bruce Reyneke South Africa 68-2 David Van den Berg South Africa
28. 315. Energas Mixed Mixed 49:31.11,0 +14:31.16,6
41-1 Hendrik Van Huyssteen South Africa 41-2 Laurike Van Huyssteen South Africa
187. 360. RAPAPANGA Men 51:34.54,4 +21:54.09,5
391-1 Gareth Chilton South Africa 391-2 Cornel Smit South Africa

 

 

Macsteel Carnival City 154km Elite & U23

1

24

David Maree

3:27:12

2

108

Ian Mc Leod

3:27:12

3

21

Nicholas Dougall

WCCA

3:27:13

4

47

Adolph Krige

BIONIC CYCLING CLUB

3:27:27

5

72

Wesley Eslick

CYCLE LAB

3:27:28

6

103

Lisandro Pimentel

SELECT CYCLING

3:27:29

 

Carnival City Macsteel Classic Vet 40-49

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

674

Stefano Madies

DIMENSION DATA CYCLING CLUB

2:30:54

2

701

Anton Duvenage

PHAKISA CYCLING CLUB

2:30:54

3

696

Craig Harvey

BULKPACKMEAT

2:30:55

4

685

Mark Spencer

DCB LOGISTICS

2:30:55

5

680

Benjy Stoch

CAPRI WHEELERS

2:30:58

6

675

Jackie Van Eeden

DIMENSION DATA CYCLING CLUB

2:31:00

7

677

Samuel De Swardt

EDENGLEN

2:31:45

8

642

Richard Burnham

CLUB 100

2:31:45

9

639

Erich Meintjes

SELECT CYCLING

2:31:46

 

Carnival City Macsteel Classic Vet 50 +

Place

Race No

Name

Club/Team/Nation

Time

1

1464

Gary Beneke

DIMENSION DATA CYCLING CLUB

2:38:38

2

1482

Roberto Gnudi

PANDA CYCLING CLUB

2:38:39

3

1492

David Mitchell

GARY BENEKE SPORTS PERFORMANCE

2:38:42

4

1451

Klaus Wiemann

GARY BENEKE SPORTS PERFORMANCE

2:38:43

5

1453

Colin Germs

DAINFERN COUNTRY CLUB RUNNING

2:40:12

6

1463

Shane Brown

DIMENSION DATA CYCLING CLUB

2:40:13

7

1406

Chris Verheem

SA PAVING CYCLING CLUB

2:40:14

8

1440

Marcello Pompa

DCB LOGISTICS

2:40:14

9

1488

Ken Hill

GARY BENEKE SPORTS PERFORMANCE

2:40:14

9

1417

Bill Nicolson

DCB LOGISTICS

2:40:14

11

1467

Rodney Keogh

CYCLE BOYS

2:40:16

11

1480

Hartmut De Wet

VELO CYCLING CLUB

2:40:16

13

1459

Bert Stoel

CENTURION CYCLING

2:40:16

14

1434

Robert Wilkie

CLUB DU CIRQUE

2:40:17

15

1485

Antony Patten

CYCLE LAB

2:40:17

16

1462

Johan Spies

CYCLE LAB

2:40:17

17

1422

Willie Swanepoel

SELECT CYCLING

2:40:18

 

 

Daily Dispatch U16

1

John Vlok

SELECT CYCLING

1:22:00

 

 

Sun Dis-Chem Ride for Sight Super Classic 2013 (116km)

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Wynand,Jacobs

02:58:17

183/2629

M

175/2041

AL

13/143

M Elite

39/171

39.04

 

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Beneke, Gary

2:59:23

230/2629

M

220/2041

VC

1/69

M 50-59

4/449

38.8

Orselli, Mike

2:59:24

231/2629

M

221/2041

VC

2/69

M 50-59

5/449

38.8

Reyneke,Bruce

2:59:24

232/2629

M

222/2041

VC

3/69

M 50-59

6/449

38.8

Swanepoel,Willie

2:59:27

243/2629

M

233/2041

VC

14/69

M 50-59

16/449

38.79

 

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Harris,Ken

2:55:20

136/2629

M

130/2041

VB

19/96

M 40-49

22/652

39.7

 

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Oberholzer,Ruan

03:08:55

471/2629

M

426/2041

CL

17/152

M 30-39

113/494

36.84

 

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Smit, Bonnie

2:58:24

221/2629

F

3/389

AL

45/143

F 30-39

2/120

39.01

Botha, Christa

3:04:32

358/2629

F

4/389

AL

73/143

F 50-59

2/69

37.72

Scheffer,Monique

3:29:40

1071/2629

F

60/389

AL

134/143

F 40-49

20/127

33.2

 

 

The Value Logistics Fast One (Midvaal Raceway - 27/01)

Juniors

3

259

Morne Van Niekerk

ASICS

2:41:14

U16

2

1201

John Vlok

Select Cycling

3:17:22

VC

3

902

Willie Swanepoel

Select Cycling

2:47:03

 

 

Gauteng Provincial Time Trial Championships

Morne Van Niekerk: 1st in the Junior Men 30km TT in a time of 47m:40s

Find results here: THE GAUTENG PROVINCIAL TIME TRIAL CHAMPIONSHIPS 2013

John Vlok: 2nd in the U16 Gauteng Provincial Road Race

Find results here: THE GAUTENG PROVINCIAL ROAD RACE CHAMPIONSHIPS 2013

 

 

2012

 

Desert Dash – Well done Waldie

To complete the event your goal is to reach the finish in Swakopmund, which is 369km from the start in Windhoek, within 24 hours of starting.
Various categories cater for different levels of fitness and madness?
You can choose from 2-person or 4-person relay teams or pedal the full distance in a tandem or solo team.
The route is on graded gravel roads with short stretches of tar at the beginning and end.
Each team is allowed one support vehicle who will transport the team riders and provide assistance, food and water to the riders at the various checkpoints along the route

33

1173

Waldie

Le Grange

Master Men 45+

22

06

26

 

 

Double Century Tandem/single team no.172 - 24 November

~ finished in time of 7h22

Hendrik and Petra Van Huyssteen
Jack and Maria Mandzavinos
Roberto and Dianna Gnudi
Ben Swart and Anelda Erken
Bruce and Angela Reyneke
Dave Van Den Berg

 

 

Momentum 94.7 Cycle Challenge (97.4km) 18/11/2012

Licensed groups only (top 20)

Tandem

Name:

Race Time:

Position:

Gender:

Gender Position:

Start Group:

Group Position:

Age Group:

Age Position:

Avg. Speed:

Du Preez, Douw

2:31:50

197/19334

1/367

#

1/215

Male Tdm

1/100

38.49

Du Preez, Gerrit

2:31:50

197/19334

1/367

#

1/215

Male Tdm

1/100

38.49

Botha, Hannes

2:31:52

198/19334

2/367

#

2/215

Mix Tdm

1/259

38.48

Van Huyssteen, Laurike

2:31:52

198/19334

2/367

#

2/215

Mix Tdm

1/259

38.48

Junior

Van Niekerk, Morne

2:28:48

89/19334

M

&

3/39

39.27

VC Vet 40-44

Meintjes, Erich

2:31:28

184/19334

M

172/14508

VC

8/103

M 40-44

13/2381

38.58


Van Hoven, Rynard

2:31:32

189/19334

M

177/14508

VC

13/103

M 40-44

18/2381

38.57

VD Vet 45-49

Swanepoel, Willie

2:35:07

301/19334

M

267/14508

VD

10/94

M 45-49

14/1734

37.67

VE Vet 50-54

Reyneke, Bruce

2:39:14

499/19334

M

451/14508

VE

3/76

M 50-54

5/1376

36.7


Record, Kevin

2:39:15

504/19334

M

456/14508

VE

5/76

M 50-54

7/1376

36.7


Olivier, Leon

2:40:26

575/19334

M

522/14508

VE

17/76

M 50-54

20/1376

36.43

VG Vet 60-64

Taljaard, Corné

2:45:39

912/19334

M

802/14508

VG

4/9

M 60-64

3/469

35.28

Open Ladies

Schweiger, Kirsten

2:48:20

1110/19334

F

53/3970

E

39/472

F 30-34

10/657

34.72

U16

Vlok, John

2:58:07

2080/19334

M

1804/14508

H

40/538

M U16

16/241

32.81

 

Momentum 94.7 Mountain Bike Challenge (55km) 11/11/2012

Schweiger, Kirsten

2:43:18

101/1458

F

4/114

A1

78/207

F 30-39

2/44

20.21


Mare, Chani

2:54:58

198/1458

F

8/114

A1

122/207

F 30-39

4/44

18.8


Meintjes, Erich

2:25:01

26/1458

M

24/1317

A1

24/207

M 40-49

7/430

22.76

 

 

Wines2Whales Adventure

42 19   12:52:39   84A84B   Bruce Reyneke Cycles SOAR     Bruce Reyneke     Gnudi Roberto    Veteran Men
61 26   13:16:11   85A85B   Bruce Reyneke Cycles SOAR 1  Stewart Goodman Enzo Antoniazzi   Veteran Men
32 14   12:32:44   34A34B   BOLD AND OLD                          Ben Cronje           Pierre Loubser    Veteran Men
59 18   13:14:07   51A51B   StorEx MidCity                             David Hewer         Gary Miller          Sub Vet Men
468 50 20:12:16   25A425B Into Research                              Richard Siebert    Heidi Siebert       Open Mixed

 

 

Rynard Van hoven – 1st Vet Men 40+  in 3 day GNC league race

Willie Swanepoel – 1st Vet Men 40+  @ Sondela Cycle Race

Leon Olivier – 2nd 50+ Master Blaster

 

 

Telkom Satelite Cycle Challenge 114kms

Name

Race time

Position

Gender

Gender  position

Start  group

Group   position

Age group

Age position

Avg speed

Meintjes, Erich

3:13:46

121/694

M

109/572

VB

1/52

M 40-49

10/183

35.3

Van Hoven, Rynard

3:13:49

124/694

M

112/572

VB

4/52

M 40-49

13/183

35.29

Swanepoel, Willie

3:13:54

129/694

M

117/572

VB

8/52

M 40-49

17/183

35.28

Van Huyssteen, Hendrik

3:18:21

201/694

M

4/13

TL

5/13

Mix Tdm

1/7

34.48

Van Huyssteen, Petra

3:18:21

201/694

F

4/13

TL

5/13

Mix Tdm

1/7

34.48

Van Niekerk, Morne

2:55:34

16/695

M

15/574

&

4/21

M U18

4/23

38.96

Mandzavinos, Zack

3:20:52

235/695

M

198/574

VB

35/52

M 40-49

49/183

34.05

Antoniou, Charalambos

3:20:56

237/695

M

200/574

VB

37/52

M 40-49

51/183

34.04

Siebert, Richard

3:26:04

274/695

M

233/574

VB

44/52

M 40-49

64/183

33.19

Murray, Cloete

3:26:08

275/695

M

234/574

VB

45/52

M 40-49

65/183

33.18

Record, Kevin

3:17:41

187/695

M

170/574

VC

12/47

M 50-59

14/108

34.6

Reyneke, Bruce

3:17:54

201/695

M

179/574

VC

21/47

M 50-59

22/108

34.56

Janse Van Rensburg, Phillip

3:18:38

208/695

M

185/574

VC

26/47

M 50-59

27/108

34.44

Taljaard, Corné

3:17:44

196/695

M

175/574

VC

17/47

M 60-69

2/10

34.59

Telkom Satelite Cycle Challenge 94kms

Schweiger, Paige

3:28:47

621/1301

F

85/308

+

9/9

F U16

1/1

27.01

Du Preez, Douw

2:41:13

25/1303

M

1/29

TM

1/30

Male Tdm

1/9

34.98

Du Preez, Gerrit

2:41:13

25/1303

M

1/29

TM

1/30

Male Tdm

1/9

34.98

Van Heerden, Eben

2:56:14

165/1303

M

10/29

TM

11/30

Mix Tdm

6/19

32

Cronje, Stephanie

2:56:14

165/1303

F

10/29

TM

11/30

Mix Tdm

6/19

32

(Licensed groups only)

 

 

MTN Crater Cruise ~ 13 October

18

11

03:42:10

03:42:10

20867

Van den Berg Guylin

Senior Male

76

5

04:16:02

04:16:02

20878

Van Huyssteen Hendrik

Master Male

87

7

04:24:27

04:20:40

24334

Van den Berg Dave

Master Male

89

82

04:24:31

04:20:45

24268

Van Hoven Rynard

Vet Men

130

12

04:31:55

04:31:55

20731

Slabbert Cobus

Master Male

304

107

05:20:10

05:13:39

37700

Wilson Dane

Sub Vet Male

305

55

05:20:12

05:13:40

23396

Van Niekerk Reuben

Senior Male

332

1

05:27:42

05:20:26

21236

van Huyssteen Petra

Master Female

438

62

05:59:45

05:48:57

51105

Van Heerden Eben

Master Male

463

112

06:08:46

05:56:24

26791

Liversage Allen

Vet Male

 

 

Fountains Cycle Race Benoni

6

152

Eben Van Heerden

Select Cycling

2:57:37

6

152

Stephanie Cronje

Select Cycling

2:57:37

 

 

Bestmed Campus to Campus Potchefstroom

Van Hoven, Rynard

2:29:07

49/285

M

47/236

VA-VB

4/19

M 40-44

5/36

38.23

Reyneke, Bruce

2:30:50

62/285

M

60/236

%

2/27

M 50-54

2/23

37.79

Swanepoel, Willie

2:32:02

75/285

M

71/238

VA-VB

11/19

M 45-49

5/20

37.49

Mandzavinos, Jack

2:41:01

112/285

M

104/238

VA-VB

15/19

M 40-44

13/36

35.4

Antoniou, Pambos

2:49:42

163/285

M

145/238

VA-VB

18/19

M 45-49

12/20

33.59

 

 

Randwater Race for Victory

110km

Olivier, Leon

2:50:23

10/965

M

10/752

VC

3/31

M 50-59

4/130

38.74

Van Hoven, Rynard

2:55:20

39/965

M

37/752

VB

6/42

M 40-49

7/256

37.64


Swanepoel, Willie

2:56:10

47/965

M

45/752

VB

12/42

M 40-49

14/256

37.46

Meintjes, Erich

2:56:10

48/965

M

46/752

VB

13/42

M 40-49

15/256

37.46


Mandzavinos, Jack

3:22:35

240/965

M

201/752

VB

33/42

M 40-49

75/256

32.58


Pambos, Antoniou

3:29:06

303/965

M

258/752

VB

37/42

M 40-49

101/256

31.56


Eslick, Wesley

2:53:18

27/965

M

26/752

&

1/29

M U18

1/18

38.08


Kruger, Ruan

2:55:52

45/965

M

43/752

&

5/29

M U18

4/18

37.53

150km

Patten, Kevin

3:55:25

17/31

M

15/22

$

17/31

M Elite

13/20

38.23


Du Plessis, Viehann

3:55:25

19/31

M

16/22

$

19/31

M Elite

14/20

38.23

 

 

Silver Oaks Cycle Challenge

100km 50+

4

600

Bruce Reyneke

Select Cycling

2:32:42

6

VX645A7

Olivier Leon

2:32:45

11

4MHT7EX

Phillip Janse Van Rensburg

2:42:28

22

605

Kevin Record

Select Cycling

3:01:37

100km 40+

9

4MK6N0T

Erich Meintjes

Select Cycling

2:27:03

25

4MVZHC4

Marc Schweiger

2:38:52

26

1ENBKVW

Gert Nel

Select Cycling

2:38:58

28

4WN76G9

Willie Swanepoel

2:38:58

34

9KNW1ZN

Rynard Van Hoven

2:42:08

35

453

Zack Mandzavinos

2:42:12

37

438

Anthony Butler

Select Cycling

2:42:16

50km U16

2

2FNGXE1

John Vlok

Select Cycling

1:33:15

5

1409

Paige Schweiger

2:00:15

 

Sungardens Carousel 9th August

Place

Cat

Name

Time

3

VB

Erich Meintjes

2:46:31

9

VB

Allen Liversage

2:46:39

20

VB

Anthony Butler

2:46:43

25

VB

Cloete Murray

2:46:45

1

VC

Bruce Reyneke

2:50:47

3

VC

Hendrik Van Huyssteen

2:50:48

2

TANDEM

Hans Scheffer

2:56:26

6

VC

Kevin Record

2:59:33

VC

Corne Taljaard

2:59:33

10

AL

Jannie Jacobs

3:01:45

11

VC

John Ferreira

3:02:28

12

AL

Vivian Olivier

3:10:06

24

VB

Leon Olivier

2:46:44

14

CL

Stephan Ferreira

3:17:51

 

Sungardens Carousel 70kms

3

5007

Eben Van Heerden

Select Cycling Club

1:43:51

4

5007

Stephanie Cronje

Select Cycling Club

9

VX4RB2H

Bayne Slabbert

Select Cycling Club

1:50:53

96

0NNTF75

Kealeboga Kwenaite

Bruce Reyneke

2:09:28

 

Kremetart 9 June

Place

Race No

Name

Time

1

173

Rohan Du Plooy

4:27:24

2

171

Kevin Patten

4:27:48

3

41

Hendrik Van Huyssteen

4:57:32

4

1012

Kevin Record

5:02:06

5

556

Cloete Murray

5:05:16

6

954

Bryce Whittle

5:10:35

7

30

Allen Liversage

5:17:13

8

131

Hendrik Van Huyssteen

5:23:27

9

1049

Piet Van Niekerk

5:23:49

10

430

Dale Joss

5:25:35

11

2

Eben Van Heerden

5:29:35

12

488

Jannie Jacobs

5:29:42

13

805

Wilma Hale

5:34:35

14

13

Michael Bernardi

5:38:46

15

1025

Cornelius Swanepoel

5:38:59

16

1281

Hans Scheffer

5:43:50

17

1280

Monique Scheffer

5:43:57

18

1284

Harry Baron

5:47:54

19

824

Anita Malan

5:55:59

20

856

Susan Van Wyk

6:00:55

21

597

Wouter Van Wyk

6:18:10

22

1206

Rynie Van Der Walt

6:45:49

23

1231

Sarita Green

7:07:23

24

923

Kobus Viljoen

7:23:09

MST

1232

Fanie Fourie

 

MST

1226

Daleen Luyt

4:27:49

 

Leon Olivier (Kremetart):

Distance: 175 Km Stage Race
Category: Vets 50-59
Batch: VC - Men Vets 50+

Split Times and Average Speed:

Acc. Time

Split Time

min/km

km/h

Stage 1 - 53km

1:28:51

1:28:51

1:41

35.79

Stage 2 - 48km

3:04:25

1:35:35

1:59

30.13

Stage 3 - 52km

4:23:27

1:19:03

1:31

39.48

Stage 4 - 22km

4:58:03

0:34:37

1:34

38.15

Finish

4:58:03

0:00:00

Finish Information:

Finish Time: 4:58:03
Avg. Speed (min/km): 1:42
Avg. Speed (km/h): 35:23

Race Positions:

Category: 1 out of 150
Gender: 72 out of 647
Over all: 72 out of 849

 

Magalies Monster - click here for pdf

 

Sondela Bela Bela Cycle Challenge 101km

Category

Name

Position

Time

Elite

Viehann Du Plessis

19th

2:24:30

Junior

Rohan Du Plooy

1st Jun 2nd overall elite

2:24:22

Junior

Ruan Kruger

6th

2:24:31

Junior

Morne Van Niekerk

7th

2:24:31

Vet 30+

Winston Clark

14th

2:45:06

Vet 40+

Ken Harris

2nd

2:34:18

Vet 40+

Richard Siebert

3rd

2:34:18

Vet 40+

Anthony Butler

13th

2:34:21

Vet 40+

Dale Joss

14th

2:34:27

Vet 40+

Carlos Dos Santos

20th

2:34:27

Vet 60+

Corne Taljaard

7th

2:39:00

Vet ladies BL

Elsa Janke

3rd

2:44:21

 

Club members do well at SA Track Champs

Morne Van Niekerk won 3 medals at the recently held SA Track Champs:
Junior Omnium 1 km TT Final – Bronze
Junior 3000m Individual Pursuit – Gold
Junior Team Pursuit – Gold

Piet Van Niekerk won 2 medals:
Masters 50-54 Individual Pursuit – Silver
Masters 50-54 15km Points Race – Silver

Dane Wilson won 2 medals in the Para champs:
C5 Time Trial – Gold
C4 4000m pursuit – Silver

Morne has been selected to represent the Junior SA track team at the Junior World Track Champs to be held in New Zealand in August this year – well done Morne!
To read the full article click on the link below.
http://trackcyclingsa.co.za/?p=407

 

GNC Provincial Track Champs

Junior men match sprint
Gold medal Jac Johan Steyn
Silver medal Morne van Niekerk

Junior men 1000m timetrial
Gold medal Jac Johan Steyn new provincial record
Silver Medal Morne van Niekerk

Junior men 3000m individual pursuit
Gold medal Morne van Niekerk new provincial record
Silver medal Jac Johan Steyn

Masters men 500m timetrial
Silver medal Piet van Niekerk

Masters men 2000m individual pursuit
Gold medal Piet van Niekerk

C4 Category

1000m Time Trial - Gold Medal - Reuben Van Niekerk

4000m Individual Pursuit - Gold medal and new provincial record – Reuben Van Niekerk

 

Northern Quickie Mountain bike Challenge

Kevin Record - 2nd Vet Men (50+) and 47th overall!
click here for the results

 

SA ELITE/U23/JUNIOR ROAD & TT CHAMPS

www.cyclingsa.com (CSA National Champs)

U23 Road Champs 160kms

POSITION

NAME

TIME

4

Viehann Du Plessis

04:09:52

8

Dustin Kilpatrick

04:09:52

9

Kevin Patten

04:09:52

10

James Fourie

04:12:38

Junior Road Champs 110kms

POSITION

NAME

TIME

2

Ryan Felgate

03:08:03

7

Jac-Johan Steyn

03:08:03

8

Morne Steyn

03:08:03

13

Wesley Eslick

03:08:03

U23 Time Trial 40kms

POSITION

NAME

TIME

4

Dustin Kilpatrick

55:41:75

5

James Fourie

55:43:29

Junior Time Trial 30kms

POSITION

NAME

TIME

1

Rohan du Plooy

42:01:07

3

Wesley Eslick

43:21:58

4

Ryan Felgate

43:32:57

9

Jac-Johan Steyn

45:20:56

10

Morne Van Niekerk

45:27:34

Elite/U23 Team Time Trial

POSITION

NAME

TIME

3

Top Club a(s)g U23 Team:
Kevin Patten; James Fourie; Dustin Kilpatrick;  Viehann Du Plessis

01:07:40,9

 

Carnival City Macsteel Classic (Racing groups only)

134kms

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

U23

Viehann Du Plessis

7

2:59:38

U23

James Fourie

8

2:59:39

U23

Christiaan Mostert

14

2:59:47

U23

Kevin Patten

15

2:59:49

103kms

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

Vet 40-49

Peter Marais

4

2:25:33

Vet 40-49

Anthony Butler

13

2:25:34

Vet 40-49

Willie Swanepoel

19

2:25:35

Vet 40-49

Jack Mandzavinos

55

2:25:40

Vet 40-49

Carlos Dos Santos

71

2:28:57

Vet 40-49

Marius Papenfus

72

2:37:43

Vet 50+

Piet Van Niekerk

8

2:35:22

Vet Ladies

Wilma Hale

10

2:41:33

Juniors

Rohan De Plooy

4

2:29:11

Juniors

Wesley Eslick

5

2:29:17

Juniors

Ryan Felgate

7

2:30:32

Tandems Mixed

Hans & Monique Scheffer

6

2:27:14

65kms

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

Tandem M/L

Eben & Stephanie Van Heerden

5

1:37:11

 

Berge en Dale 106kms

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

U23

Kevin Patten

11

2:17:13

U23

James Fourie

17

2:17:20

Jun

Ryan Felgate

1

2:31:56

Jun

Wesley Eslick

5

2:36:05

Jun

Morne Van Niekerk

7

2:36:09

Jun

Rohan Du Plooy

8

2:26:13

Jun

Ruan Kruger

9

2:36:25

VC

Winston Clark

29

2:44:35

VB

Rynard Van Hoven

4

2:33:08

VB

Erich Meintjes

19

2:39:32

VB

Ken Harris

22

2:39:33

VB

Jack Mandzavinos

29

2:39:34

VB

Willie Swanepoel

30

2:39:34

VC

Leon Olivier

3

2:40:27

VC

Bruce Reyneke

5

2:41:05

VC

Piet Van Niekerk

27

2:50:54

VC

Phillip Janse Van Rensburg

28

2:50:28

VC/D

Corne Taljaard

3

2:50:55

TL

Douw Du Preez & Eben Van Heerden

15

2 :43 :29

TL Mixed

Adriaan & Melodi Botha

7

2 :51 :36

 

Dis-Chem Ride for Sight 116kms (Top 10 Positions in racing groups only)

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

Junior

Ryan Felgate

1

3:01:28

Junior

Rohan Du Plooy

2

3:01:28

Junior

Morne Van Niekerk

8

3:01:30

VB

Erich Meintjes

4

2:46:44

VB

Ken Harris

6

2:46:44

VC

Bruce Reyneke

2

2:58:47

 

Emperors Palace Classic 97km - 5 Feb

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

Elite & U23

Viehann Du Plessis

13

2:18:56

Elite & U23

James Fourie

24

2:19:06

Elite & U23

Kevin Patten

25

2:19:09

Junior

Wesley Eslick

2

2:30:43

Junior

Ryan Felgate

5

2:35:06

Junior

Rohan Du Plooy

9

2:35:10

Junior

Morne Van Niekerk

18

2:36:10

VA

Winston Clark

9

2:29:48

VB

Rynard Van Hoven

5

2:30:11

VB

Erich Meintjes

12

2:30:14

VB

Jack Mandzavinos

19

2:30:15

VB

Willie Swanepoel

31

2:30:20

VC

Bruce Reyneke

1

2:36:03

VC

Piet Van Niekerk

18

2:37:41

Elite Lady

Laurike Van Huyssteen

11/19

2:48:03

Elite Lady

Wilma Hale

11/28

2:56:58

 

Emperors Palace Classic 50km - 5 Feb

CATEGORY

NAME

POSITION

TIME

U16

John Vlok

9

1:22:23

 

The New Fast One 106kms

Category

Position

Name

Time

U23

8

Viehann Du Plessis

2:20:45

U23

11

James Fourie

2:24:24

Juniors

1

Wesley Eslick

2:38:09

Juniors

2

Rohan Du Plooy

2:38:09

Juniors

4

Ryan Felgate

2:39:10

Vet Men 40-49

6

Erich Meintjes

2:33:27

Vet Men 40-49

10

Ken Harris

2:33:33

Vet Men 40-49

26

Willie Swanepoel

2:33:36

Vet Men 40-49

31

Zack Mandzavinos

2:33:37

Vet Men 40-49

59

Anthony Butler

2:40:15

Vet Men 50+

4

Leon Olivier

2:33:41

Elite ladies

14

Laurike Van Huyssteen

2:53:38

 

Barberton 2012 Marathon and Ultra Marathon

Distance

Category

Name

Position

Time

Marathon 75kms

Master Men

Bruce Reyneke

4

03:57:29

Marathon 75kms

Master Men

Cobus Slabbert

6

04:03:40

Ultra Marathon 120kms

Elite Men

Guylin Van Den Berg

30

06:11:21

 

Gauteng North Road and TT Championships – results achieved by our members:

Corne Taljaard – Gold in TT and Road
Bruce Reyneke – Gold in Road Race
Laurike Van Huyssteen – Gold in Road Race
Dane Wilson – Gold in Para TT
Paige Schweiger – Silver in Road and Bronze in TT
Winston Clark – Silver in Road Race
Christiaan Mostert – Silver in Road Race
Cobus Slabbert – Bronze in TT

 

DruiweFees Cycle Challenge Nylstroom 7th January

Category

Name

Position

Time

Elite

Kevin Patten

3

2:21:51

Elite

Christiaan Mostert

17

2:31:23

Vet 40+

Rynard Van Hoven

2

2:22:53

Vet 40+

Erich Meintjes

13

2:26:49

Vet 50+

Bryce Whittle

2

2:26:51

Vet 50+

Niall Pickersgill

4

2:30:27

Tandems

Eben Van Heerden & Douw Du Preez

2

2:27:56

 

 

2011

 

94.7 (licensed groups only)

Name

Start Group

Race Time

Group Position

Hendrik Kruger

Elite

2:15:20

16

Calvin Beneke

Elite

2:15:21

17

Viehann Du Plessis

Elite

2:15:28

35

Laurike Van Huyssteen

%

2:44:51

13

Winston Clark

VB

2:30:56

16

Rynard Van Hoven

VC

2:32:05

2

Ian Wright

VC

2:32:21

18

Marc Schweiger

VC

2:34:14

27

Erich Meintjes

VC

2:37:01

45

Jack Mandzavinos

VC

2:42:02

57

Richard Siebert

VC

2:44:18

67

Dale Joss

VC

2:59:31

93

Rohan Du Plooy

Junior

2:37:01

1

Wesley Eslick

Junior

2:37:10

2

James Fourie

Junior

2:37:16

3

Kevin Patten

Junior

2:38:38

6

Christiaan Mostert

Junior

2:41:35

12

Ken Harris

VD

2:34:30

12

Willei Swanepoel

VD

2:34:31

14

Bryce Whittle

VD

2:36:27

26

Anthony Butler

VD

2:37:11

32

Carlos Dos Santos

VD

2:47:08

57

Pambos Antoniou

VD

2:52:47

75

Bruce Reyneke

VE

2:37:48

4

Leon Olivier

VE

2:37:55

9

Phillip Janse Van Rensburg

VE

2:45:38

44

Hendrik Van Huyssteen

VF

2:39:56

6

Cobus Slabbert

VF

2:44:09

12

Jose De Magalhaes

VG

3:13:25

11

Adriaan & Melodi Botha

# tandem

2:40:17

12

Jonathan De Beer & Sonja Guerra

# tandem

2:52:56

18

Eben Van Heerden & Douw Du Preez

# tandem

2:40:03

30

 

Msunduzi Road Challenge 126kms

POS

CAT

NAME

TIME

10

VM 40-44

Rynard Van Hoven

3:36:51

11

VM 40-44

Ken Harris

3:50:56

 

Msunduzi Road Challenge 111kms

POS

CAT

NAME

TIME

3

VM 50-54

Leon Olivier

3:10:48

18

VM

Hendrik Van Huyssteen

3:35:46

 

Nissan Trailseeker  race no4. Diamond Rush Cullinan 40km

Nicholas Popich 1st youth and 3rd overall

 

BESTmed Jacaranda Satellite Classic 97km

Van Heerden, Eben

TM

2:36:16

34/1207

2/11

3/25

37.24

Du Preez, Douw

TM

2:36:16

34/1207

2/11

3/25

37.24

 

BESTmed Jacaranda Satellite Classic

CAT

POSITION

NAME

TIME

Elite/U23

9

Hendrik Kruger

2:46:32

Elite/U23

16

Viehann Du Plessis

2:46:48

Elite/U23

25

Calvin Beneke

2:46:49

Junior

3

Wesley Eslick

3:05:44

Junior

5

Kevin Patten

3:06:33

Junior

6

James Fourie

3:11:23

Junior

9

Rohan Du Plooy

3:11:51

Junior

12

Christoff Dames

3:13:12

Junior

14

Christiaan Mostert jn

3:19:41

VB

10

Rynard Van Hoven

3:04:36

VB

19

Ken Harris

3:04:51

VB

20

Willie Swanepoel

3:04:51

VB

53

Anthony Butler

3:18:40

VB

57

Dale Joss

3:25:08

VB

61

Michael Bernardi

3:31:38

VC

8

Hendrik Van Huyssteen

3:14:57

VC

19

Phillip Janse Van Rensburg

3:18:47

VC

20

Corne Taljaard

3:18:48

VC Elite ladies

8

Laurike Van Huyssteen

3:14:48

TL mixed tandem

9

Adriaan & Melodi Botha

3:28:32

97km AM

5

Carlos Dos Santos

2:33:54

40km U16

3

Morne Van Niekerk

1:08:49


BESTmed Campus to Campus Classic Cycles 106km

Cat

Position

Name

Time

E

10

Calvin Beneke

2:19:57

E/Jun

2

Kevin Patten

2:21:20

E/U23

24

Viehann Du Plessis

2:36:25

VA

6

Winston Clark

2:37:47

VB

14

Zack Mandzavinos

2:37:57

VB

28

Anthony Butler

2:40:45

E/Jun

3

Wesley Eslick

2:42:58

 

Crater Cruise Master Blaster

Cat

Position

Name

Time

Vet 50+

2nd

Leon Olivier

2:19:47

 

Crater Cruise Half Marathon

Cat

Position

Name

Time

U16

3rd

Jac-Johan Steyn

1:59:41

 

Crater Cruise 106km Ultra Marathon

NAME

TIME

POS IN CAT

Hendrik Kruger

3:45:37

Elite Men 24th

Guylin Van Den Berg

3:51:50

Elite Men 28th

Hendrik Van Huyssteen

4:27:31

Master Men 6th

Ian Wright

4:41:41

Vet Men 24th

Rynard Van Hoven

4:52:33

Elite Men 46th

Cobus Slabbert

4:58:19

Master Men 18th

Petra Van Huyssteen

5:31:02

Master Women 1st

 

Randwater Race for Victory

Category

Name

Poistion

Time

Elite

Hendrik Kruger

18 + KOM & Hotspot winner

2:35:24

Elite

Calvin Beneke

29

2:40:19

Elite

Viehann Du Plessis

40

2:44:24

Junior

Rohan Du Plooy

1

2:39:54

Junior

Wesley Eslick

2

2:39:54

Junior

Christiaan Mostert

6

2:52:03

VA 30+

Winston Clark

16

2:54:01

VB 40+

Rynard Van Hoven

7

2:48:48

VB 40+

Ken Harris

14

2:51:31

VB 40+

Jack Mazavinos

20

2:54:36

VB 40+

Pambos Antoniou

35

3:14:18

VB 40+

Dale Joss

42

3:30:27

VC 50+

Bruce Reyneke

1

2:52:16

VC 50+

Leon Olivier

3

2:53:00

VC 50+

John Ferreira

28

3:20:01

Mixed Tandems

Richard & Heidi Siebert

6  (mechanical trouble)

3:11:24

BL

Ian Wright

1

2:58:18

BL

Rafael Rincon

37

3:19:25

CL

Maria Mazavinos

14

3:32:32

72 km U16 licensed

Morne Van Niekerk

3

1:58:46

72km Mixed Tandems

Marius Venter & Natasha Reyneke

2

2:07:27

 

Rhodes Extreme Mountain Bike Marathon

Well done to Francois Swanepoel for winning this event overall in a time of 04:44:04 (almost ½ hour faster than 2nd placed Neil Cable)

 

MTN Zoolake Classic

Vets 40/50/60 combined race:
2nd: Bruce Reyneke
6th: Leon Olivier

 

D2D Cycling Race

Group

Name

Time

Position

Elite

Calvin Beneke

2:13:06

13

Junior

Rohan Du Plooy

2:13:26

1

Junior

Wesley Eslick

2:13:42

2

Junior

Christiaan Mostert

2:15:22

5

VB

Rynard Van Hoven

2:24:48

7

AL

Adriaan Botha

2:27:07

11

VB

Richard Siebert

2:32:07

40

HL

Christoff Dames

2:38:26

1

VC

Piet Van Niekerk

2:40:52

11

TL

Hans & Monique Scheffer

2:44:17

12

VB

Dale Joss

2:47:04

51

U16 48km

Morne Van Niekerk

1:19:51

1

 

Results of CANSA Lost City Cycle Challenge

Category

Position

Name

Time

Elite

6

Calvin Beneke

2:35:43

Elite

 

Viehann Du Plessis

2:52:11

Junior

3

Wesley Eslick

2:36:45

Junior

7

Rohan Du Plooy

2:35:47

Junior

8

Christiaan Mostert

2:35:48

Vet Men 40-49

1

Rynard Van Hoven

2:51:58

Vet Men 40-49

15

Ken Harris

2:52:00

Vet Men 40-49

17

Dale Joss

2:52:00

Vet Men 40-49

19

Anthony Butler

2:52:01

Vet Men 40-49

25

Zack Mandzavinos

2:52:02

Vet Men 40-49

26

Pambos Antoniou

2:52:02

Vet Men 40-49

 

Willie Swanepoel

2:59:26

Vet Men 40-49

 

Michael Bernardi

3:05:52

Vet Men 40-49

 

David Hewer

3:20:47

Vet Men 30-39

 

Winston Clark

2:53:11

Vet Men 30-39

 

Gert Nel

2:53:19

Tandem Mixed

1

Richard & Heidi Siebert

2:51:14

Tandem Mixed

2

Bruce & Angela Reyneke

2:51:14

Open A 115km

 

Christoff Dames

2:52:41

Open B 115km

 

Harry Barron

3:11:37

Open B 115km

 

Pieter Booysen

3:17:35

Open A 65km

1

Carlos Dos Santos

1:53:06

 

Top Results @ Sungardens Carousel Classic

Category

Position

Name

Time

U23

1st

Calvin Beneke

2:31:14

Vet Men 40-49

3rd

Rynard Van Hoven

2:45:44

Vet Men 50-59

2nd

Piet Van Niekerk

2:51:39

Tandem Mixed

2nd

Richard & Heidi Siebert

2:43:46

 

BestMed Jock Cycle Classic

Louis Meintjes (finished 4th overall) on the right, ahead of Dylan Girdelstone (finished 1st overall), with Reinhardt Janse van Rensburg (finished 8th overall) and Shaun Ward on the left up 'Hill Top' – Stage 1 into Nelspruit.

Results of Select Cycling Club members

Rider Name

Overall time

Position in cat.

Wiehahn Du Plessis

3:53:30

14th Elite

Rohan Du Plooy

3:57:48

1st Junior

Wesley Eslick

3:59:45

2nd Junior

Myles Van Musschenbroek

4:07:33

27th Elite

Gert Nel

4:28:12

10th Vet 30-39

Michael Bernardi

4:49:12

14th Vet 40-49

Piet Van Niekerk

4:49:44

8th Vet 50-59

Dale Joss

5:00:01

16th Vet 40-49

Phillip Herslemann

5:02:16

Open BL

Hans & Monique Scheffer

5:14:28

2nd Mixed Tandem

Apologies to Allen Liversage and Lenza De Jager (Mixed Tandem), who were competitive
until they encountered a serious mechanical which forced them to abandon the race.

 

Midvaal Vets and Ladies Tour

Piet Fan Niekerk won the Vet Men 50+ overall.
Accumulated time after stage 5 was 07:53:35:13 (1 minute ahead of 2nd placed Chris Verheem).

 

Kremetart Results

U16 rider Morne Van Niekerk wins the 70km race overall in a blistering time of 2:04:54!

Category

Position

Name

Time

U23

1

HB Kruger

4:20:02

U23

3

Viehann Du Plesses

4:20:54

U23

7

Calvin Beneke

4:23:04

U23

8

Myles Van Musschenbroek

4:23:33

Tandem mixed

4

Hans & Monique Scheffer

4:52:17

Tandem Mixed

6

Michael & Sue Bernardi

5:15:06

Tandem Mixed

7

Allen Liversage & Lenza De Jager

5:17:02

Tandem

?

Eben Van Heerden & Clive Abrahams

5:53:16

Vet Men 30-39

20

Gert Nel

4:52:58

Vet Men 30-39

45

MC Van Der Westhuizen

5:11:58

Vet Men 40-49

24

Ben Meyer

5:00:10

Vet Men 40-49

71

Marius Papenfus

5:23:27

Vet Men 50+

6

Harry Baron

5:12:44

Vet Men 50+

12

Piet Van Niekerk

5:16:05

Vet Men 50+

20

Frits Eloff

5:19:04

Vet Men 50+

21

Philip Jansen Van Rensburg

5:19:46

Vet Men 50+

33

Jose De Magalhaes

5:34:45

Vet Men 60+

8

Neels Vermaak

5:30:50

Vet Ladies 30-39

13

Nicole Meyer

6:04:26

Vet Ladies 50+

13

Ida Eloff

6:47:30

?

?

David Iffland

5:26:33

?

?

Alwyn Coetzee

5:35:12

 

Final Results of the joBerg2C

Overall

Cat

Team Name

Rider 1

Rider 2

Time

26

9

Agtergeblewenis

Erich Meintjes

Adriaan Botha

43:28:44

101

1

Panda Sport Tandem

Roberto Gnudi

Diana Gnudi

52:51:25

110

12

Thunderchild

Roland Egger

Gretna Muir

54:58:40

solo

 

Auction Alliance Racers

Leon Olivier

 

44:02:32

solo

 

Kakiebos Masters

Gerrie Steyn

 

44:17:24

 

Track Nationals 27th April – 1st May @ Bellville Vélodrome Cape Town

Morné Van Niekerk achieved the following results:
U16 500m TT – Bronze
Individual Pursuit – Bronze
7,5km scratch Race – Silver
Team Pursuit – Gold

Well done Morne`!!

 

Panorama Tour

CATEGORY

TEAM NAME

RIDER 1

RIDER 2

POS.OVERALL

TIME

OPEN WOMEN

DAZZLING DIVAS

LIEFIE DAY

LINDA V.D.BIGGELAAR

3

12:12:54

OPEN MEN

DERMACON ASG

BRADLEY MITCHELL

HANNES BOTHA

15

10:44:35

MIXED

DERMACON MIXED

ALTIE CLARK

WINSTON CLARK

5

11:12:11

MIXED

C SQUARE

CHRISTIAAN MOSTERT

CHANE JONKER

12

12:14:29

VETERAN MEN

PLASTIC & YSTER

DERICK COETZEE

THEO NEL

17

11:32:04

VETERAN MEN

ALLEN JOSS. TEAM

DALE JOSS

IAN WORMS

18

11:36:21

VETERAN MEN

BIANCHI BOYZ

BRYCE WHITTLE

DAVID IFFLAND

24

12:32:37

TANDEM

DOUBLE DUTCH

HANS SCHEFFER

MONIQUE SCHEFFER

5

11:43:31

TANDEM

SIEBERT SQUARED

RICHARD SIEBERT

HEIDI SIEBERT

7

12:00:03

TANDEM

JONSON

JONATHAN DE BEER

SONJA GUERRA

8

12:39:06

TANDEM

HALF MAN HALF BISCUIT

MICHAEL BERNARDI

SUSAN BERNARDI

9

13:28:23

TANDEM

HUSBAND&WIFE

ALLEN LIVERSAGE

LENZA DE JAGER

10

13:48:42

TANDEM

TWO TO TANGO

EBEN VAN HEERDEN

CELESTE CLAASEN

11

14:29:38

 

 

Redstone Rooiberg MTB Race 45kms

1st overall & 1st Junior:  Christoff Dame - 2:16:47

Well done Christoff!

 

Trac Junior Cycling Tour


Team ASG excelled at the Trac Junior Cycling Tour held in Mpumulanga recently, winning overall team prize and individual winners of Yellow, polka dot and green jerseys.
In this photo from left to right:
Kevin Patten Polka dot jersey (overall winner of KOM)
Wesley Eslick
James Fourie Yellow jersey (overall winner of the tour)
Rohan Du Plooy Green Jersey (overall winner of acc. Points)

 

Vori-Berg MTB race : 9 April 2011

60 KM 2nd Overall Bradley Mitchell - 2:32:28

35 KM 1st Overall Christoff Dames - 1:25:00

 

ABSA CAPE EPIC – OVERALL RESULTS 2011

CAT

GC

TEAM NAME

COMPETITOR

COMPETITOR

TIME

53

65

REPARIL

JOHAN WENTZEL

RYNARD VAN HOVEN

37:03:57,3

65

84

OLD FASHIONED FISH & CHIPS

ICO SCHUTTE

JACO FERREIRA

38:12:58,9

69

94

SOAR

BRYCE MUNRO

GUYLIN V.D. BERG

39:01:36,8

74

258

ENERGAS

HENDRIK V. HUYSSTEEN

GERRIE STEYN

45:55:45,1

135

451

C & M

CEDRIC PEENS

MALAN V.RENSBURG

54:31:50,7

147

480

MYTHBUSTERS

FRITS ELOFF

SANDER SILVIS

57:14:19,9

N/A

N/A

JAGADIDAS

DYLAN VICTOR

M. HURTER (NON FINISH)

50:12:21,5

 

An account of their day at the Argus by Marlé Kotzé [please click to open, click again to close]

We both did our 3rd uneventful Argus this year and the wind and weather was even more pleasant than we hoped for. At times, it was even chilly, as around Misty Cliffs with the mist coming in from the surprisingly white sandy beach.

The spectators were as enthusiastic, encouraging and inspiring as we know them to be at Comrades. Their support and cheers can even make you go a bit faster.

The scenery as always, is worth that quick, sweaty glance and always reminds me of how fortunate we are to participate in events where we can celebrate living healthy and happy in our amazing country. Even battling out Suikerbossie was rewarding and worth all the hard work and anticipation!

The Argus management team, did themselves proud. I feel they did an amazing job and everything just seemed to flow seem less, from the feeding stations, right through to the bike park management!

We are still enjoying some holiday time down in Cape town.

Cape Argus Pick n Pay Cycle Tour - 110km - 13 March 2011 [please click to open, click again to close]
 
Race time Gender position Age position Start group Group position Overall position

 

Christiaan Mostert Jnr 
Christiaan had to ride open seeded because the Argus doesn’t have a Juniors categery

02:50:53 276/22539 16/531 A 39/287 305/28676

 

Christiaan Mostert Snr
(Masters)

03:25:10 3687/22539 372/2631 J 236/545 4025/28676

 

Marlé Kotzé
(42)

03.50.58 659/5219 122/853 Q    

 

Mario Kotzé
(55)

04.10.46 9899/22539 794/1884 KK    

 

Piet Maree
I bettered my time by 33 minutes from last year

03:13:00 2127/22551 393/2926 H 90/470 2293/28884

 

Werner Mohr
It was a great day but I realised that you actually have to train for this! Did not like Boyes Drive.

03:21:00 3237 / 22551 437/ 3020 F    

 

Shrey Viranna

03:22:56 3446/22551 619/2926 R 28/496  

 

Bradley Mitchell
Bradley had the second fastest time in our club – he is first year U23 and rides for our ASG team

02:32:17     Elite Invitational   27/28676

 

Elsabe Jacobs

03:14:04 97/5219 12/728 D    

 

Linda Van Den Biggelaar
~ fastest ladies time in our club

03:11:08 78/5219 15/821 J 17/545 2065/28676

 

Jurien Jordaan
Great race! Best time!

03:22:22     K    

 

Kevin Patten
Kevin is a junior – rode in the open elites – he has the fastest time in our club – just 4 seconds between him and Bradley and more than 12 positions – just goes to show how tough and competitive the elite group is.

02:32:13   1/531 Elite Invitational   15/28676

 

Bryce Whittle

02:55:00   99/212 VB    

 

De Wet & Gerda Bender
The race was great.

04:21:00     X    

 

José de Magalhães
(56)

03:11:22 1951/22520 75/1909 D 194/360 2117/28904

 

Judex Oberholzer

03:19:12 2923/22569 54/1182 J 121/528 3167/28884

 

Anthony Larsen

03:06:04 1399/22583 279/3301 H 16/470 1505/28895

 

Gerhard Klopper

03:01:30 983/22583 185/3301 C   1053/28895

 

Lizette Klopper

03:20:37 150/5278 24/859 D   3412/28895
 

back to top

 

Vori-Berg MTB series 2

60KM MTB Marathon: 1st overall 2:50:47 – Christoff Dames

 

Mitsubishi Mr. Price Valentines MTB Ride

68km MTB Marathon: 2nd overall 2:25:35, 1st in Veteran Men – Rynard Van Hoven.

 

Carnival City - 27 February


Junior Podium

 

2010

94.7 2010

Overall winner: Nic White – 2:15:06

Top 10 positions in the club – in the racing categories only:

Junior Men
1st Bradley Mitchell – 2:35:42
2nd James Fourie – 2:35:58
10th Christiaan Scriba – 2:36:33
U16
7th Morne Van Niekerk - 2:42:23
Vet Men 45-49
10th Leon Olivier – 2:36:07
Vet Men 54-59
6th Cobus Slabbert - 2:43:33
Vet Men 60+
8th Corne Taljaard – 2:51:18
Vet Men 65+
2nd Peter Southey - 3:04 - Well done Peter – you’re back
Vet Ladies 50-54
3rd Anita Malan – 3:05:15
Fastest Lady
Sarah Chemaly – 2:48:13 (elite ladies)
Fastest Man
Robert Leyland 2:2733 (vet men 30-34)

 

Brilliant performance at SA Track Championships 2010

U 16 Gauteng North rider, Jac Johan Steyn shone at the recent SA Track Championships held in Port Elizabeth:
Scratch Race – Gold
Points Race – Gold
500m Time Trial – Gold *
2000m pursuit – Gold *
Team pursuit – Gold *
Match sprint – Silver
1500m – Silver

*These will be rerun in an attempt to break the current SA records.

Well done Jac Johan!!

 

Rand Water Race for Victory 2010

Juniors
2nd – Bradley Mitchell
6th - James Fourie
10th – Christian Scriba
Ladies 50+
1st Anita Oelofsen

 

Jacaranda Telkom Satelite 2010

Juniors
4th James Fourie
VB
8th Leon Olivier
VC
5th Bruce Reyneke
7th Cobus Slabbert

 

Ride Mag Crater Cruise 2010

103km
20th overall and 7th in age category: Guylin Van Den Berg. Time: 04:01:07
56km
4th overall: Guylin Van Den Berg Time: 02:02:01

Well done Guylin!

 

Vets Radweldkopel “World Cup” Austria 2010

Anita Malan finished 11th in the ladies 50+
~ well done Anita!

 

Dome2Dome 2010

Juniors
3rd James Fourie 2:26:04
8th Christiaan Mostert 2:29:16
VC – vet men 50+
8th Bruce Reyneke 2:32:56
VB – vet ladies 50+
2nd Anita Malan

 

Powerade Lost City Cycle Challenge 2010

Juniors
1st Bradley Mitchell 2:31:56
4th Christiaan Scriba 2:31:58 – again just 1 position off the podium – next time Christiaan!!
U16
9th Morne Van Niekerk
Tandems
1st Hans & Monique Scheffer 2:37:17
VA Vet Men 30-39
11th Erich Meintjes 2:28:11
VB Vet Men 40-49
7th Ken Harris 2:37:16
14th Dale Joss 2:37:20 (beat Andrew Maclean!)
VC Vet Men 50+
4th Piet Van Niekerk 2:47:33 – again!

 

Sungardens Carousel Classic 2010 (top 10 only)

Junior women 110km
1st – Sarah Chemaly

Junior Men 110km
4th Christiaan Scriba

VA vet men 30-39 110km


1st Erich Meintjes

VB vet men 40-49 110km


3rd Leon Olivier
10th Ben Meyer

VC vet men 50-59 110km


1st Bruce Reyneke – yep he’s back!
5th Piet Van Niekerk

VB vet women 50+ 110km
1st Anita Malan

Mixed Tandems 110km


2nd Hans & Monique
4th Richard & Heidi Siebert

 

South African Junior wins world 1000m pursuit 2010

South Africa claims gold on final day!

Final Result:
1. Bernard Esterhuizen (SouthAfrica) 0:01:03:265
2. Julien Palma (France) 0:01:03:624
3. Maddison Hammond (Australia) 0:01:03:794
4. Mauricio Quiroga (Argentina) 0:01:04:035
5. Matthijs Buchli (Netherlands) 0:01:04:195
6. Kian Emaldi (Great Britain) 0:01:04:636
7. Sebastian Marques (France) 0:01:04:773
8. Robert Kanter (Germany) 0:01:04:990
9. Edward Bissaker (Australia) 0:01:05:195
10. Davide Ceci (Italy) 0:01:05:414
Well done to Bernard!

 

XC Mountain Bike SA Champs 2010

Well done to Rynard Van Hoven for winning a silver medal at the SA XC Champs held at Fountains Valley last weekend. He finished a close second to Gedan Ruddick – winner of the ABSA Cape Epic Masters in 2005. 
Rynard this is a fantastic result!

 

SCC Ladies win at Kremetart 2010

Sarah Chemaly finished 5th in the Elite ladies and 1st Junior lady in a time of 5hours 20minutes
Anita Malan won the ladies 50+ section in a time of 5hours 37minutes

 

Mixed tandems at Kremetart 2010

2nd: Petra and Hendrik van Huyssteen
3rd: Hans and Monique Scheffer

 

Fanie’s girls move up the ranks 2010

Sarah Chemaly won the junior tour held in April.
Terri Ott finished 7th at Bela Bela.

Well done girls and of course Fanie for all the training and encouragement.

 

Carnival City Macsteel Cycle Classic 28th February 2010

Junior men


Adam Reyneke 1st
James Fourie 6th
Christiaan Scriba 9th


Ken and Cilette Harris - 3rd mixed tandem

 

SA Mountain Bike Marathon Champs Sabie 27th February 2010

Vet men 35+
Rynard Van Hoven 5th
Junior men
Adam Reyneke 5th

 

SA Road Champs: 17 - 20 February 2010

Time Trial Results:

Vet men 55-59
Cobus Slabbert – 6th
Vet men 40-44
Ian Gray 12th
Richard Siebert 13th
Junior men
Bradley Mitchell 2nd
James Fourie 4th
Adam Reyneke 5th
David De Klerk 26th
Christiaan Scriba 35th
Vet ladies 35-39
Yolande Van Vuuren 1st
Junior ladies
Sarah Chemaly 3rd

Road Race Results:

Junior men
Adam Reyneke 2nd
Bradley Mitchell 3rd
James Fourie 7th
Vet men 45-49
Leon Olivier 15th
Vet men 40-44
Ian Gray 18th
Vet men 35-39
Rynard Van Hoven 6th
Vet men 50+
Bruce Reyneke 7th
Vet ladies 50+
Petra Van Huyssteen 2nd
Vet ladies 45-49
Angela Reyneke 10th
Junior women
Sarah Chemaly 5th
Vet men 55-59
Cobus Slabbert 8th

 

Results of Emperors Palace Classic 2010:

Junior Men
1st Bradley Mitchell 2:31:03
4th James Fourie 2:31:03
5th Adam Reyneke 2:31:53

 

MTN SA National MTB Cup series # 1 2010

Junior Men
4th Adam Reyneke
Sub Vet Men
6th Rynard Van Hoven
Mast Men
3rd Cobus Slabbert

 

Results of the Berge en Dale 2010

VB Men 40-49
6th Leon Olivier
7th Bruce Reyneke
Junior Men
4th David De Klerk
8th Christian Scriba

 

Results of the Fast One 2010

VB (Vets 35-39)
1st: Rynard Van Hoven 2:29:52
11th: Jan Wibbelink 2:30:32
VD (Vets 45-49)
1st: Bruce Reyneke 2:33:03
Junior Ladies
3rd: Sarah Chemaly 2:50:10
Junior Men
8th: Adam Reyneke 2:28:44
10th: Christian Scriba 2:28:45
Mixed Tandems
Richard & Heidi Siebert 2:32:50

The following members got good times:
Gert Nel 2:30:45
Ben Meyer 2:37:38
Dale Joss 2:38:38
Piet Maree 2:45:53
Hans & Monique Scheffer 2:34:32